Do 28 marca wolontariusze akcji charytatywnej Paczka na Kresy zbierają dary do paczek, z którymi pojadą na Łotwę do mieszkających tam naszych Rodaków. Akcja organizowana jest od lat przez Fundację Dignitas Vitae. Portal ipiastow.pl jest patronem medialnym akcji.
Wolontariusze wiozą dary na dawne Kresy Rzeczypospolitej Polskiej dwa razy w roku – przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Od czterech lat celem wyprawy jest Łotwa. Po raz drugi patronat honorowy nad Paczką na Kresy sprawuje Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Akcję wspierają parafie, szkoły i drużyny harcerskie na terenie województwa mazowieckiego i Warszawy.

Akcja zbiórki darów rozpoczęła się 17 marca, a zakończy 28 marca. Następnego dnia rozpocznie się przygotowywanie paczek. Wyjazd z paczkami do Dyneburga nastąpi 3 kwietnia. W podróż udadzą się wolontariusze z opiekunami. Odwiedzą miejsca związane z życiem polskich bohaterów: obrońcy Wizny kapitana Władysława Raginisa, uczestniczki Powstania Listopadowego Emilii Plater i powstańca styczniowego Leona Platera-Broela, zapalą znicze pamięci na grobach żołnierzy polskich na cmentarzu w Ławkiesach, będą przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Krzyżu na Słobódce. Na wielkanocnej trasie uczestników wyprawy będą także świątynie: łotewska Częstochowa w Agłonie i pobernardyński zespół klasztorny w Vilani. W drodze powrotnej wizyta na cmentarzu wileńskim na Rossie z odwiedzeniem polskich grobów i Kaplicy Powstańców Styczniowych.
Szczególna lekcja historii i główny cel wyprawy to spotkania z Polakami w Dyneburgu i Rzeczycy. Przekazanie przywiezionych z Polski darów i – w zamian – otrzymanie czegoś szczególnego, daru serca, spotkania i radości Rodaków żyjących poza krajem przodków. Warto zwrócić uwagę na fakt, że koszt wyjazdu na Łotwę pokrywają uczestnicy. Stąd apel o wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia ze strony rad rodziców, samorządów i firm. Zebrane środki posłużą na pokrycie kosztów transportu, ubezpieczenia i pobytu. Warto wesprzeć tak szczególną akcję, jakim jest XVIII Paczka na Kresy-Wielkanoc 2025. Jak podkreśla koordynatorka i wolontariuszka akcji Agnieszka Skowrońska z Fundacji Dignitas Vitae:
Wszyscy działamy jako wolontariusze, robimy to w czasie poza naszą pracą zawodową. Organizując tę inicjatywę już po raz osiemnasty, możemy stwierdzić, że oprócz pandemii, Paczka na Kresy była organizowana co roku i cieszy się zawsze dużym odzewem ze strony Wolontariuszy. Ta akcja jest unikalna. Młodzież chętnie uczestniczy w zbiórce i chce wyjechać aby doświadczyć spotkania ze Wschodem, chociażby jeden raz zobaczyć Inflanty
Cezary Jurkiewicz, koordynator i wolontariusz akcji zwraca uwagę na istotę akcji, czyli spotkania z Polakami na Kresach i wyraz solidarności z nimi poprzez najważniejszy dar z naszej strony – dar serca.

Dary zbierane są w Otwocku, Sobieniach-Jeziorach, Ostrowi Mazowieckiej, Lubartowie, Łochowie, Warszawie i Piastowie. W naszym mieście miejscami, do których można przynosić dary są: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Warszawskiego przy Al.Tysiaclecia 5, Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza przy ul. 11 Listopada 2a oraz kościół pw. Św. Michała Archanioła przy ul. E.Orzeszkowej 23. Artykuły przeznaczone do paczek, czyli m.in. żywność, środki higieny i produkty chemiczne powinny mieć przedłużony termin przydatności. Można dołączyć też kartki świąteczne z życzeniami.
Akcję można również wesprzeć finansowo poprzez wpłatę darowizny na konto Fundacji Dignitas Vitae z opisem: Paczka Na Kresy. Santander Bank nr rachunku: 67 1090 1753 0000 0001 5606 5097
Dziękujemy za każdy dar płynący z serca.
fot. archiwum