Akcja wsparcia Polaków żyjących na terenach dawnych kresów wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i życzliwością. Tak było także trzy miesiące temu, gdy grupa wolontariuszy z piastowskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego i Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza pod opieką nauczycieli udała się do Dyneburga (Łotwa) z paczkami świątecznymi.
Dotarli do celu 6 grudnia sprawiając wiele radości rodakom żyjącym z dala od Ojczyzny. Przekazując kilkadziesiąt paczek z żywnością i artykułami chemicznymi dzielili się się z nimi także życzliwością i otwartym sercem. Po powrocie wielu uczestników tej niezwykłej wyprawy nie kryło wzruszenia i wyrażało chęć ponownego spotkania z Polakami żyjącymi na Łotwie. Taka możliwość nadarzy się już na początku kwietnia, gdy wyruszy z Piastowa kolejna wyprawa. Ale autokary z wolontariuszami i świątecznymi paczkami wyjadą na Łotwę także z innych miast.

We wtorek 4 marca w siedzibie Spotkań z Historią Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się konferencja inaugurująca akcję Paczka na Kresy – Wielkanoc 2025. Spotkanie poprowadziła dwójka wolontariuszy, którzy uczestniczyli już w poprzednich edycjach akcji, Michalina Nowicka z Ostrowi Mazowieckiej i Łukasz Szuplewski z Piastowa. Podczas konferencji o celach rozpoczynającej się akcji mówili koordynatorzy Paczki na Kresy Agnieszka Skowrońska z Fundacji Dignitas Vitae i Cezary Andrzej Jurkiewicz.
Głos zabrali także: doradca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jan Józef Kasprzyk – były szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, dr Agnieszka Kamińska – dyrektor Centralnego Przystanku Historia im. Lecha Kaczyńskiego, dr Marcin Zarzecki – zastępca dyrektora biura Przystanków Historia w IPN, Dariusz Puławski – Prezes Zarządu Fundacji Dignitas Vitae, Filip Frąckowiak – dyrektor Muzeum Zimnej Wojny i Kamil Choim – wójt Gminy Sobienie Jeziory.
Będziemy informować na bieżąco o przebiegu akcji.
fot. archiwum