Kilka tygodni temu został oddany do użytku wiadukt nad torami kolejowymi wybudowany niemal dokładnie w miejscu dawnego przejazdu na tzw. „Papierni” – na granicy Piastowa i Pruszkowa. Nowa przeprawa łączy ul. Grunwaldzką i nowo wybudowane rondo łączące ulicę Wł. Broniewskiego w Pruszkowie z ulicą Warszawską w Piastowie.
Rondo i wiadukt powstały w bezpośrednim sąsiedztwie dawnych warsztatów kolejowych, do których – od strony Piastowa – wiodła historyczna brama nr XIV. Tą bramą od 7 sierpnia 1944 roku przez kolejne dni i tygodnie przybywali na teren niemieckiego obozu przejściowego Durchgangslager 121 wypędzeni z powstańczej Warszawy jej mieszkańcy. Kolejne transporty, tysiące ludzi. Przez pruszkowski obóz przeszło ich ponad pół miliona. Ich męczeńska droga wiodła przez Piastów. I właśnie w Piastowie powstała inicjatywa upamiętnienia ich ofiary i cierpienia. Wniosek do Rady Miasta Pruszkowa w sprawie nadania nowemu wiaduktowi imienia Więźniów obozu Dulag 121 został przygotowany w środowisku Stowarzyszenia Nasz Piastów i Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej i uzyskał poparcie Rady Miejskiej w PIastowie wyrażone na sesji 24 września. Teraz wszystko zależy od Państwa Radnych Rady Miasta Pruszkowa.
Poniżej pełny tekst wspomnianego wniosku.
Szanowny Pan Karol Chlebiński Przewodniczący Rady Miasta Pruszkowa Szanowni Państwo Radni Rady Miasta Pruszkowa
WNIOSEK
Pragniemy zwrócić się do Państwa z wnioskiem o podjęcie uchwały ws. nadania wiaduktowi drogowemu nad torami kolejowymi łączącemu ulicę Grunwaldzką i rondo u zbiegu ulic: W.Broniewskiego w Pruszkowie i Warszawskiej w Piastowie imieniem Więźniów Obozu Dulag 121. Wkrótce, 2 października, obchodzić będziemy po raz kolejny Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. To święto ustanowione zostało ustawą Sejmu RP podjętą przez aklamację 25 października 2015 roku. W roku 2024 obchodzimy 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wielkiego zrywu do walki o wolność, za który walcząca stolica Polski zapłaciła ogromną cenę tysięcy poległych i pomordowanych jej mieszkańców - żołnierzy i ludności cywilnej, ponad pół miliona wypędzonych, których męczeńska droga wiodła przez Włochy, Ursus i Piastów do obozu przejściowego Durchgangslager 121 na terenie warsztatów kolejowych w Pruszkowie. Opustoszała Warszawa została przez Niemców doszczętnie zniszczona.
Nowo wybudowane rondo i wiadukt nad torami kolejowymi leżą na historycznej drodze wypędzonych jesienią 1944 roku z walczącej Warszawy jej mieszkańców. To historyczny trakt ich męczeństwa. Nadanie imienia Więźniów Obozu Dulag 121 stanowić będzie wyraz hołdu i pamięci o ich wielkiej ofierze cierpienia, którą ponieśli dla świętej sprawy wolności Ojczyzny.
fot. iPiastów