Straszna w swych skutkach II wojna światowa rozpoczęła się od napaści Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku. Nad ranem, około godziny 4.40, niemieckie bomby spadły na miasto Wieluń i most kolejowy w Tczewie, a pancernik Schlezwik-Holstein zaczął ostrzeliwać polską składnicę wojskową na Westerplatte.
Wojna obronna trwała do 5 października, ale nie mogła
zakończyć się zwycięstwem. Zabezpieczona tajnym paktem Hitler-Stalin (Ribbentrop-Mołotow) III Rzesza niemiecka rozpoczęła zbrodniczą drogę podboju Polski, mordując ludność cywilną i siejąc zniszczenie na niespotykaną dotąd skalę. Szesnaście dni później, 17 września, granice II RP przekroczyły wojska sowieckie przesądzając o klęsce walczących z przeważającą nawałą niemiecką wojsk polskich. Nastąpił rozbiór terytorium II RP pomiędzy obu agresorów, a Polacy znaleźli się pod ich okupacją. Trwająca bez mała sześć lat II wojna światowa przyniosła Polsce bezmiar cierpienia i niepowetowane straty – śmierć ponad pięciu milionów obywateli, zniszczenia materialne miast i wsi oraz infrastruktury technicznej, rabunek dóbr kultury.
W roku 2023 opracowany został raport strat wojennych Polski szacujący ich przybliżoną wysokość na kwotę 6 bilionów 220 miliardów zł. Racją moralną, ale także oczekiwanym od wielu lat aktem sprawiedliwości dziejowej jest zadośćuczynienie Niemiec
za popełnione zbrodnie wojenne. Działania władz państwa polskiego na rzecz uzyskania tych reparacji popierane są przez zdecydowaną większość Polaków. Także Rada Miejska w Piastowie na sesji 3 października 2023 roku podjęła uchwałę w tej sprawie, przygotowaną przez Burmistrza Miasta Piastowa.
W uchwale zapisano:
mamy prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez rząd Republiki Federalnej Niemiec
odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za
dokonane zniszczenia i straty. Rada Miejska w Piastowie oczekuje od rządu
Rzeczypospolitej Polskiej stanowczego prowadzenia działań dyplomatycznych
i prawnych, zmierzających do uzyskania od Republiki Federalnej Niemiec
odpowiedniego zadośćuczynienia. Polska powinna je otrzymać w imię elementarnego
poczucia sprawiedliwości, w imię prawdy historycznej oraz w imię rzeczywistego
pojednania polsko-niemieckiego.
Szkoda tylko, że obecne władze miasta nie zadbały o to, by w 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września 2024 roku, w miejscach pamięci narodowej w Piastowie znalazły się flagi biało-czerwone i zapłonęły znicze (nie mówiąc o kwiatach).