Spektakl „MESHUGE” – piękna historia ułożona z żydowskich piosenek

Kategorie:

theater-gd9c34c20b_1920

W ubiegłą sobotę, 29 października w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu, zabrzmiały żydowskie utwory w wykonaniu młodej i utalentowanej Karoliny Lizer.

Karolina Lizer to doceniana wokalistka, która swój talent mogła pokazać nawet na preselekcjach do Eurowizji, zdobywając Grand Prix Festiwalu Piosenki Polskiej KRYSZTAŁOWY KAMERTON 2021 oraz nagrodę na 32. Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską w 2020 roku. Lizer aranżuje jazzowe wykonania, brała udział m.in. w „Jazz – Swing – Bossa Nova”– standardy jazzowe. Jest też solistką w programie „Muzyka zespołu ABBA orkiestrowo”. Z muzyką żydowską miała już do czynienia, tworząc projekt „Miasteczko Bez”.

Andrzej Głowacki to reżyser spektaklu i aktor. Wyreżyserował kilkadziesiąt muzycznych eventów, zajmuje się poezją śpiewaną, jest autorem piosenek znanych polskich artystów. Tłumaczy tez utwory z języka jidysz

Artyści wystąpili wspólnie w Synagodze pod Białym Bocianem podczas spektaklu „MESHUGE”. Ukazana i wyrażona w piosenkach została samotność młodej, tęskniącej za domem Rachel. Dziewczyna wspominała w nich dawne życie, obawiając się niejasnej przyszłości. Podczas spektaklu usłyszeć można było najpiękniejsze żydowskie utwory w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego, Jacka Cygana czy Agnieszki Osieckiej, w oryginalnej aranżacji Lizer. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Oliwier Andruszczenko – grający na klarnecie i Mateusz Wachowiak grający na akordeonie. Spektakl „MESHUGE” ujął już publiczność na Festiwalu Warszawa Singera. Także tym razem wydarzenie zostało odebrane bardzo pozytywnie i zgromadziło do wrocławskiej Synagogi liczną publiczność.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, środków Gminy Wrocław, a także budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Współorganizatorami koncertu były: Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu, Agencja Art & Business Direction oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Spektakl „MESHUGE” odbył się w ramach Koncertów Hawdalowych w Synagodze pod Białym Bocianem.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

REKLAMA

REKLAMA

Social Media

REKLAMA

Kategorie

Dzieje się w Piastowie

Inne wpisy

REKLAMA

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

0
Would love your thoughts, please comment.x