Książka „Co Pan widzi? Różewicz filmowy” Andrzeja Sapiji

Kategorie:

glasses-g9d4aac111_1920

Książka „Co Pan widzi? Różewicz filmowy” to warta uwagi pozycja o Różewiczu oraz produkcji filmowej o jego życiu. 21 października br. o godz. 18 odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją w Galerii Foto-Gen OKiS we Wrocławiu, które poprowadzi wrocławska dziennikarka, Iwona Rosiak, a którego gościem specjalnym będzie aktor, Konrad Imiela.

„Co Pan widzi? Różewicz filmowy” to książka scharakteryzowana jako portret podwójny. Inspirację dla tego dzieła stanowiły materiały do filmów o poecie, kręconych przez jej autora, znanego dokumentalistę – Andrzeja Sapiję – na przestrzeni ponad 10 lat. Książka przedstawia czytelnikom rozmowy z Różewiczem oraz dyskusje o Różewiczu, przeplatane z notatkami samego reżysera. Mamy szansę więc przyjrzeć się tutaj zarówno poecie, jak i samemu procesowi tworzenia filmów o nim. Co więcej, książka pozwala zobaczyć twórczość Różewicza w kontekście wielu dziedzin i w spojrzeniach wielu osób. Zamieszczone są tutaj wypowiedzi takich osób jak: wybitny tłumacz Karl Dedecius, historyk sztuki Mieczysław Porębski, krytyk i historyk literatury Ryszard Przybylski, aktor Wojciech Siemion, poeta Czesław Miłosz oraz reżyser Kazimierz Kutz. W pozycji możemy przeczytać także słowa członków rodziny: żony, syna, czy brata. Budowana rozmowami biografia pisarza jest więc wielowątkowa, obszerna a przy tym rzetelna i niezwykle żywa. Relacje artystyczne nieodmiennie łączą się w niej z budowaniem międzyludzkich więzi. Mamy tu również do czynienia z fascynującym obrazem pewnego etapu rozwoju polskiej kultury.

Wydawcami książki są: Ośrodek Kultury i Sztuki We Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

Andrzej Sapija to artysta plastyk, reżyser filmowy i telewizyjny oraz pedagog – profesor PWSFTviT w Łodzi. Zrealizował on ponad sześćdziesiąt filmów dokumentalnych, a większa ich część to dzieła poświęcone kulturze, sztuce i wybitnym artystom (m.in.: Tadeuszowi Różewiczowi, Tadeuszowi Kantorowi, Magdalenie Abakanowicz, Romanowi Opałce, Wojciechowi Fangorowi, Kazimierzowi Karabaszowi). Spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją wokół książki “Co Pan widzi? Różewicz filmowy” odbędzie się zaś 21 października 2022 r. o godz. 18.00 w Galerii Foto-Gen we Wrocławiu, pl. bpa Nankiera 8.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

REKLAMA

REKLAMA

Social Media

REKLAMA

Kategorie

Dzieje się w Piastowie

Inne wpisy

REKLAMA

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

0
Would love your thoughts, please comment.x