Wystawa: Czas bohaterów. Piastów w walce o Niepodległą

Kategorie:

Projekt bez tytułu (22)

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa zaprasza na wystawę pn. „Czas bohaterów. Piastów w walce o Niepodległą”. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 10 listopada do 31 grudnia 2021r. w Parku Niepodległości w Piastowie.

Głównym przesłaniem wystawy jest upowszechnienie wiedzy o heroicznej walce mieszkańców Piastowa oraz upamiętnienie bohaterów tamtych wydarzeń. Przywołana zostanie pamięć o akcji bojowej „Kutschera” z 1 lutego 1944 roku, w której z rąk żołnierzy AK plutonu specjalnego „Pegaz” zginął „kat Warszawy”, gen. SS i policji F. Kutschera. Jednym z uczestników akcji był Zbigniew Gęsicki ps. „Juno”, który udział w niej opłacił ofiarą życia. Przed wojną rodzina Gęsickich mieszkała w Piastowie, tutaj Zbigniew uczęszczał do szkoły podstawowej nr 1 i działał w harcerstwie. Także przed wojną w Piastowie mieszkał Jan Bytnar ps. „Rudy”, w czasie okupacji niemieckiej jeden z dowódców Grup Szturmowych Szarych Szeregów i bohater „Kamieni na szaniec”. Autor tej książki, Aleksander Kamiński, oficer AK, był redaktorem Biuletynu Informacyjnego, głównego czasopisma Polski Podziemnej. Mieszkał w tym czasie na pograniczu Piastowa i Pruszkowa.

Wystawa przypomni także o działaniu konspiracji zbrojnej w Piastowie i struktur cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego, o wydarzeniach 1944 roku i Powstania Warszawskiego, związanych bezpośrednio z Piastowem i jego mieszkańcami. Są to bitwa stoczona 2 sierpnia 1944 w pobliskich Pęcicach, potyczka stoczona dwa dni później w centrum Piastowa i akcja pomocy dla wypędzonych z walczącej Warszawy jej mieszkańców. W walkach stoczonych w 1944 zginęli żołnierze AK z działających w Piastowie formacji podziemnych, wśród nich wielu młodych mieszkańców miasta. W szeroko zakrojonej akcji pomocy wypędzonym z Warszawy, których męczeński szlak wiódł przez Piastów do obozu Dulag 121 w Pruszkowie, zaangażowanych było wielu mieszkańców Piastowa.

Wystawa Czas bohaterów. Piastów w walce o Niepodległą 1939-1945 obejmie szeroki zakres działań niepodległościowych podjętych przez mieszkańców Piastowa w latach II wojny światowej na terenie gminy (rozwinięte na niespotykanie szeroką skalę tajne nauczanie, szkolenie wojskowe, akcje zbrojne, druk i kolportaż prasy konspiracyjnej, szkolenie wojskowe, akcje bojowe, produkcja broni – realizowane przez żołnierzy 7 kompanii „Jowisz” VI obwodu AK „Obroża”, działalność Wojskowej Służby Kobiet w  zakresie szkolenia łączniczek i sanitariuszek). W latach drugiej wojny światowej w  Piastowie organizowana była także pomoc ukrywającym się osobom pochodzenia żydowskiego. Udzielana była w bardzo wielu formach – poprzez tymczasowe schronienie, ułatwienie w znalezieniu kolejnego bezpiecznego miejsca, pomoc w uzyskaniu bezpiecznych dokumentów, wsparcie materialne. Dowodem takiej postawy są medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznane mieszkańcom naszego miasta. Są też utrwalone w literaturze świadectwa osób ocalonych dzięki otrzymanej w Piastowie pomocy (J. Olczak-Ronikier „W ogrodzie pamięci”, J. Rajchman „Ocalałem z Treblinki”).

Więcej inf na www.piastowdlaniepodleglej.pl

ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW Z BUDŻETU WOJEWÓDŹTWA MAZOWIECEKIEGO

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

REKLAMA

REKLAMA

Social Media

REKLAMA

Kategorie

Dzieje się w Piastowie

Inne wpisy

REKLAMA

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

0
Would love your thoughts, please comment.x