8°C słabe, przelotne opady deszczu

Narodowe Czytanie - IV edycja ogólnopolskiej akcji

Kiedy: 2015-09-05 , godzina: 10:00 | Gdzie: Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie

5 września 2015 roku odbędzie się 4 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której będziemy razem czytali powieść Bolesława Prusa „Lalka”. W zeszłym roku w niemal 2000 miejscowościach w całej Polsce, w tym w Piastowie, odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.


Narodowe Czytanie to akcja Prezydenta RP zainicjowana w 2012 roku. Jej głównymi założeniami są popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania będziemy czytać „Lalkę” Bolesława Prusa. Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.

Zgłoszenia mieszkańców naszego miasta przyjmuje Miejska Biblioteka Publicza oraz Miejski Ośrodek Kultury (ul. Warszawska 24) do 31 sierpnia br. Zgłosić może się każdy, kto już potrafi czytać! Swoje kandydatury można zgłaszać również telefonicznie pod numerem 723 65 54. Z chętnymi osobami będziemy kontaktować się telefonicznie, aby ustalić fragment "Lalki" do zaprezentowania 5 września.

Ogólnopolska akcja została zainaugurowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – wybitną epopeją narodową, która po dziś dzień stanowi źródło piękna, umiłowania ojczystego kraju oraz języka. W rok później przeczytaliśmy utwory Aleksandra Fredry, który poprzez humor, ironię, ale też mądrą zadumę jak nikt inny potrafił wydobyć nasze zalety, a jednocześnie wskazać przywary i słabości Polaków. W zeszłym roku spotkaliśmy się z „Trylogią” Henryka Sienkiewicza, śledziliśmy losy Andrzeja Kmicica, narodowego bohatera, patrioty wierzącego w Polskę i o tę Polskę walczącego.

Akcja w Piastowie organizowana jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miejski Ośrodek Kultury.

 

Narodowe Czytanie - IV edycja ogólnopolskiej akcji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Edukacja, Piastów - więcej informacji