8°C słabe, przelotne opady deszczu

2 maja - dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

  • Fotka nr 0 z 1

2 maja to nie tylko przedłużenie długiego majowego weekendu.

2 maja to nie tylko przedłużenie długiego majowego weekendu. To także a właściwie przede wszystkim dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto flagi obchodzimy na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku i ustawowo nie jest to dzień wolny od pracy.

W październiku 2003 roku wpłynął projekt poselski zmiany ustawy o godle z propozycja ustanowienia Święta Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. 2 maja to nie przypadkowa data, jest to jednocześnie Światowy Dzień Polonii. W trakcie prac legislacyjnych nad projektem zmian ustawy Senat zaproponował poprawki żeby Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej zastąpić Dniem Orła Białego. Sejm w toku prac odrzucił ta poprawkę i 20 lutego 2004 roku ustanowił na 2 maja święto flagi państwowej. Jedną z ciekawostek towarzyszących temu świętu jest to, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze umieścili flagę państwową na Kolumnie Zwycięstwa oraz Reichstagu w Berlinie. W czasach komunistycznych właśnie 2 maja ściągano polskie flagi po obchodach święta pracy żeby nie podkreślać zniesionego przez PRL Święta Konstytucji 3 Maja.

Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 roku określono, iż flagą państwową jest prostokątny płat tkaniny w kolorach białym i czerwonym, ułożonych w dwóch poziomach o tej samej szerokości. Górny kolor to biały a dolny to czerwony. Historia polskiej flagi sięga czasów Królestwa Polskiego. Początkowo była w barwie karmazynowej z orłem białym w koronie. Taka właśnie flaga powiewała nad głowami polskiego rycerstwa w czasie Bitwy pod Grunwaldem. Barwami Rzeczpospolitej Obojga Narodów były biały i czerwony, sztandar składał się z trzech pasów: dwóch czerwonych pośrodku z białym na ich tle znajdował się Orzeł w koronie i Pogoń herb Litwy.

Pierwszą regulacją prawną dotyczącą naszej flagi państwowej była uchwała Sejmu z 1831 roku, stanowiła ona kompromis pomiędzy dwoma propozycjami i ostatecznie flaga narodowa była połączeniem kolorów herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli białego i czerwonego. Te kolory pozostały na stałe naszymi barwami narodowymi.

Pamiętajmy, więc żeby 2 maja wywiesić za oknami biało-czerwone flagi z szacunku dla naszego państwa i naszej historii. Bo patriotyzm nie jest powodem do wstydu.

 

2 maja - dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Edukacja, Piastów - więcej informacji